Tag: Čtecí návyky

28. listopadu 2015 v 13:58 | Marka |  Neobvyklé
Tagy píšu velice nerada, a proto jsem neudělala rubriku "tagy", ale neobvyklé. Aspoň budu mít větší rozsah toho, co tam budu moct dávat. Krom tagů jsem si usmyslela, že až budete mít nějaké dotazy, které nemusí zrovna souviset přímo s mojí tvorbou, ale se mnou, tak to dám do téhle rubriky pod názvem např.: "Odpovědi na otázky č.1". Moc teda nepočítám s tím, že se o mě budete zajímat, ale je to takovýto kdyby.
No, každopádně tenhle tag se mi líbí. Můžu se u něj vypsat z něčeho, co souvisí se mnou, ale necpu vám pod nos informace o sobě násilně. Koneckonců vždy existuje červený křížek jako vysvobození.

1. Máš doma určité místo na čtení?

Řekněme, že mám. Ne, že bych si řekla: "Tak a teď už nesmíš číst nikde jinde než ve svém pokoji."! Ale zkrátka, ačkoliv máme barák, někdo by mohl říct dokonce velký barák, tak potřebuju svoje soukromí. Bratr a já rádi hlasitou hudbu, taky se nedá číst, když si vedle vás povídají rodiče nebo sestřička, takže volím variantu svého pokoje, hezky zachumlaná v posteli. Taky se večer potom nemusím obtěžovat někam chodit a můžu jen zhasnout a spát. Navíc, kdo by chtěl si číst u stolu a pak se vzbudit o půl třetí ráno s vytetovanými věcmi ze stolu na čele, že?
Na intru si čtu jenom u nás v pokoji - často v následující poloze: nohy na topení a sesunutá na židli. Jenže tam, když usnu, mě někdo může vzbudit.

2. Záložka, nebo kousek papírku, který se právě válí poblíž?

U mě moc dlouho nepřežije papírek, co se válí poblíž, natož záložka. U napínavých knížek často dopadli prohmataně nebo dost zmuchlaně. Nedávno jsem ale přišla na to, že mi nejdýl vydrží jako záložka zavírací špendlík. No, každopádně pozor na knížku, protože vám to může při neopatrném používání poškodit stránky (nemyslím to, že byste si zavírákem sešpendlili stránky, ale může se vám to u jedné strany zahryznout do stránek a to není knížce moc příjemný). Navíc když jste jako já odborníkem na cucání předmětů, můžete se píchnout zavírákem - bez dvojsmyslů či trojsmyslů.

3. Můžeš prostě jen tak číst, nebo nejprve dočteš kapitolu?

Většinou dočítám kapitoly. Nebo na kulaté (či půlkulaté) číslo stránky. Ale jelikož dost často čtu knížky s dlouhými kapitolami, tak se někdy uskromním, ačkoliv nerada.4. Jíš nebo piješ během čtení?

Ne, nikdy. Bojím se o tu knížku. Někdy si tedy během krize (hlavně na intru) něco dám, ale spíš ne.

5. Posloucháš při čtení hudbu nebo televizi?

Většinou ne. Teda občas hudbu, ale musí být potišeji než obvykle. Pouštím si ji většinou na intru, když je o dost víc jiných rušících faktorů. Televizi nikdy, to se pak soustředím víc na TV a to u čtení je celkem problém.

6. Čteš vždy jednu knihu, nebo několik naráz?

Tak občas si rozečtu několik naráz, ale teď jsem za školní rok moc nečetla, takže můžu říct aktuálně jen jednu. No hádám, že zanedlouho už zas budu jich víc číst, abych stíhala povinnou četbu. Ovšem já se na ní těším, heh.

7. Preferuješ čtení domácí, nebo čteš kdekoliv?

Můžu číst kdekoliv, ale v MHD se mi nechce, ve vlaku bych chtěla, ale potom ztrácím pojem o čase, taky bych s tím stála v uličce nebo se nesoustředila, takže mi nezbývá nic jiného, než číst doma nebo na intru.

8. Čteš nahlas, nebo ve své mysli?

Většinou ve své mysli, ale občas mě něco zaujme, tak to někomu přečtu i nahlas.

9. Čteš některé pasáže dopředu nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?

Nikdy, člověk si to pak zkazí. I když mě kapitoly nebaví, čtu je poctivě. Každopádně nikdy nečtěte ani poslední větu v knize. Já si tak zkazila pár knih, protože mi i ta jedna věta - třeba jen o dvouch slovách - prozradila osudy postav.

10. Lámeš hřbet, nebo se jej snažíš uchovat jako nový?

Většinou lámu, když je to moje knížka, ale jinak se jej snažím zachovat jako nový. Chcete mě za to ukamenovat? Nejste jediní - i sestra a já máme touhu mi dát ke spánku za to zbraň. Heh.

11. Píšeš do knih?

Ne, opravdu ne. Jen kdybych si byla jistá, že je to dílo, co mě dost ovlivnilo, tak bych si podtrhala některé slovní spojení. No nepíšu do knih, abych je nezkazila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tori.U Tori.U | Web | 28. listopadu 2015 v 15:47 | Reagovat

Závidím ti místo na čtení :) Bydlím v maličkém bytě, kde se pořád něco děje a nemám pro sebe místo, ale už delší dobu přemýšlím, že zalezu pod stůl. Nejlépe se mi čte ve vlaku.
Mám asi milion záložek, ale stejně u sebe nikdy žádnou nemám, takže u sebe nosím čtverečky na origami a nějakou další si poskládám :D Není neobvyklé, že použiji šalinkartu a pak vyvádím, když ji nemůžu najít... xD

2 Morriardy Morriardy | E-mail | Web | 28. listopadu 2015 v 21:11 | Reagovat

Si pravý knihomoľ! :)
Ja sa ešte pridám  jednou otázkou, ak dovolíš: aký žáner preferuješ?
((ty! :D ja si robím úlohy, z dlhej chvíle na odreagovanie si čítam... a kým sa k tomu vrátim tak ty už stihneš aj odpovedať! :D ))

3 Crazy Jull Crazy Jull | Web | 28. listopadu 2015 v 23:58 | Reagovat

Já hudbnu při čtení poslouchám málokdy, vždy mě to ruší a já si pak zpívám, než abych četla. :D
Jinak k tomu tvému komentáři na mém blogu, jsem moc ráda, že se ti to líbilo. :) A taky moc děkuji za upozornění na chyby, psala jsem to v rychlosti a už jsem byla unavená a nějak jsem se nedokopala k tomu to zkontrolovat. :D A ještě k ději, psala jsi, že ne všichni křesťané jsou takový, jaké jsem je vystihla v tom příbehu. S tím naprostou souhlasím, já docela dost s křesťani souhlasím v hodně věcech- jsem ovšem ateistka. :D Jen se mi to do toho příběhu hodilo, jinak křesťany mám velice ráda a k jejich náboženství mám ze všech ostatních nejblíže. :D Nerada bych totiž, aby sis myslela, že proti nim něco mám. :D
-CrazyJull

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama